Paweł w X-Alps 2013!

6 listopada 2012 r. Red Bull ogłosił listę 31 zawodników z 21 państw, którzy wezmą udział w najtrudniejszym na świecie wyścigu – Red Bull X-Alps, który rozpocznie się 7 lipca 2013 r. Trasa przez Alpy z Salzburga do Monaco będzie miała długość prawie 900 km i będzie można ją pokonać jedynie pieszo lub na paralotni.

W stawce znalazło się kilka legend i wiele znajomych twarzy, ale znalazło się także miejsce na nowe talenty, które będą próbować zmierzyć się z dwukrotnym zwycięzcą – Christianem Maurerem (Szwajcaria). Polskę, po raz drugi z rzędu będzie reprezentował Paweł Faron!

Komentarz Christopha Webera, kierownika imprezy: „Wybór zawodników był bardzo trudnym zadaniem. Otrzymaliśmy ogromną liczbę zgłoszeń od bardzo dobrych pilotów – światowej klasy poszukiwaczy przygód z imponującym doświadczeniem w paralotniarstwie. Wygląda na to, że stawka będzie jeszcze silniejsza niż w poprzednich latach. To będzie fascynujący wyścig!”

Jednym z nowicjuszy będzie Nepalczyk Babu Sunwar, któremu na pewno warto się będzie dobrze przyglądać. W 2011 r., jako 29-latek wspiął się na Everest (po raz czwarty), zleciał ze szczytu na paralotni, po czym powiosłował kajakiem do morza.  Za to osiągnięcie został uhonorowany tytułem Adventurer of the Year przez National Geographic.

Kolejnymi debiutantami będą Max Mittmann (Niemcy) – alpinista, który przebiega maraton w czasie 2:50 oraz Thomas Hofbauer, który zajął pierwsze miejsce w wyścigu Crossalps 2012.

Wśród znajomych twarzy nie zabraknie poszukiwacza złota Lloyda Pennicuika (Australia), Michaela Geberta (Niemcy) oraz, oczywiście, Toma Coconei (Rumunia), który już po raz szósty stawi czoła temu wyzwaniu.

Niektórzy zawodnicy mają ogromne doświadczenie alpinistyczne – Clement Latour (Francja) zdobył szczyt K2 w pojedynkę i to bez tlenu. Inni mogą się pochwalić ciekawymi profesjami – Stephan Haase (USA) i Iňigo Gabiria (Hiszpania) są strażakami, a Honza Rejmanek (USA), powracający w Alpy po raz trzeci, pracuje jako badacz atmosfery, dzięki czemu dobrze rozumie zjawiska zachodzące na niebie.

Oczywiście na starcie stawi się także Christian Maurer (Szwajcaria), który będzie bronił tytułu. Były paralotniowy mistrz świata pobił rekord trasy w 2009 r., a w 2011 r. zdominował wyścig od samego początku. Czy w sezonie 2013 ktoś stawi mu czoła?

Oto pełna lista zawodników:

1. Claudio Heidel (ARG)
2. Lloyd Pennicuik (AUS)
3. Paul Guschlbauer (AUT1)
4. Mike Küng (AUT2)
5. Thomas Hofbauer (AUT3)
6. Thomas de Dorlodot (BEL)
7. Max Fanderl (CAN)
8. Iñigo Gabiria (ESP)
9. Clement Latour (FRA1)
10. Antoine Girard (FRA2)
11. Victor Sebe (FRA3)
12. Jon Chambers (GBR)
13. Michael Gebert (GER1)
14. Lars Budack (GER2)
15. Max Mittmann (GER3)
16. Aaron Durogati (ITA1)[/column]
17. Peter Gebhard (ITA2)
18. Kaoru Ogisawa (JPN1)
19. Shoichiro Tadano (JPN2)
20. Pil Pyo Hong (KOR)
21. Ferdinand Van Schelven (NED)
22. Babu Sunuwar (NPL)
23. Paweł Faron (POL)
24. Toma Coconea (ROM)
25. Pierre Carter (RSA)
26. Evgenii Griaznov (RUS)
27. Christian Maurer (SUI1)
28. Martin Muller (SUI2)
29. Honza Rejmanek (USA1)
30. Stephan Haase (USA2)
31. Raul Penso (VEN)

Więcej informacji na oficjalnej stronie zawodów Red Bull X-Alps.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Antyspam zapewnia reCAPTCHA i Google (Prywatność, Warunki)